Domácí nudle
David Cícha
David Cícha

Domácí nudle

 • Ohodnoťte tento recept!
 • Vaše hodnocení
Celkové hodnocení 0 0 hodnocení

Přísady

 • 1 velké vejce
 • 100 - 110 g hrubé mouky plus trocha na podsypávání při válení těsta

Postupy

  Vysypte mouku na vál, rukou udělejte uprostřed důlek a do něj vyklepněte vejce. Vezměte příborový nůž a začněte jím od středu promíchávat mouku s vajíčkem.
  V určité chvíli už vám to hustota těsta nedovolí. Pak odložte nůž a dopracujte těsto rukama. Mělo by být celkem tuhé, ale nelepivé. Konzistenci můžete podle potřeby vylepšit několika kapkami vody, když je příliš suché a drolivé, nebo malou hrstí mouky, když příliš lepí. Hotové těsto aspoň dvě minuty hněťte spodní stranou dlaně, odtlačujte jí těsto od sebe po vále, a pak znovu a znovu. Pokaždé těsto přehněte napůl a pootočte, aby se prohnětlo ze všech stran.
  Nudlové těsto uložte do mikrotenového sáčku k alespoň patnáctiminutovému odpočinku při pokojové teplotě. Sáček nezapomeňte uzavřít, aby do něj nemohl vzduch a těsto nezačalo osychat.
  Jakmile je těsto odpočaté, rozkrojte ho na dvě stejné části. Jen velmi zlehka, téměř symbolicky, si posypte vál moukou a každý kousek těsta zvlášť rozválejte kuchyňským válečkem. Pokud to bude potřeba, těsto znovu podsypte moukou, abyste zabránili přilepení k válu, a válečkem pracujte od středu těsta ven ve všech směrech – buď můžete těstem otáčet, nebo měnit směr pohybu válečku. Rozválené těsto by mělo být tak tenké, že pokud je přesunete na utěrku, bude vzorek na látce prosvítat skrz.
  Oba pláty těsta položte na vzorně čistou utěrku a nechte na suchém místě odpočívat kolem půl až tři čtvrtě hodiny. Pokud si během této doby jednou nebo dvakrát vzpomenete a obrátíte je spodní stranou nahoru, jen dobře. Správně proschnutý plát připomíná kožovitý pergamen, ale není tak vyschlý, aby se při pokusu o ohnutí hned zlomil. Musí si stále zachovat jistou pružnost.
  Pláty překrojte napůl a pak ještě na 3-5 centimetrů široké pruhy. Ty následně složte na sebe. Velkým ostrým nožem je podél kratší strany začněte krájet na malé nudličky, a to co nejtenčí, tedy těsně podél hrany. Prsty levé ruky opatrně používejte jako zarážku a vodítko pro nůž.
  Jakmile skončíte s krájením nudliček, důkladně je načechrejte opakovaným nadzvedáváním a pouštěním zpět na podložku. Rozprostřete je v tenké vrstvě na utěrku a nechte řádně proschnout, ideálně celou noc. Teprve poté je můžete uschovat pro pozdější použití. Část nudliček, kterou chcete hned použít do polévky, samozřejmě nemusíte vystavovat celonočnímu schnutí, to je nezbytné jen pro účely skladování.
  Nudličky uvaříte tak, že je v množství jedné malé hrsti na osobu vhodíte do malého kastrůlku s vroucí vodou osolenou půl lžičkou soli. Vařte pět minut do změknutí, poté je sceďte, krátce na cedníku propláchněte studenou tekoucí vodou a teprve pak přidejte do hotové polévky. Kdybyste je uvařili rovnou ve vývaru, dáváte v sázku čirost polévky – a ta je mnohdy přednější než jeden zašpiněný kousek nádobí navíc.

Komentáře

Pro napsání komentáře Přihlásit se nebo Zaregistrujte se